[POL]Dyskusje na temat polskich tekstów, źródeł i materiałów

Deutsch, Español, Français, Nederlands, Polski, Português, 日本語 ...
zakjak
Posts: 13
Joined: December 10th, 2022, 8:24 am

Post by zakjak »

Piotrek81 wrote: December 11th, 2022, 7:03 am Witaj :D
Rzadko widzimy to nowych ochotników chcących czytać po polsku :)

Procedura jest dokładnie taka sama. Tekst testowy nie jest po to żeby sprawdzać czyjąś znajomość języka angielskiego, tylko żeby przetestować sprzęt i wykryć ewentualne problemy z nagrywaniem niektórych typów głosek. Jeśli bardzo chcesz przeczytać do testu coś po polsku, to nie sądzę żeby ktoś się burzył, ale dobrze by było, żeby był to fragment zawierający w dużej liczbie dźwięki takie, jak p, t, k, f, s.
Link do nagrania viewtopic.php?t=95698
Piotrek81
Posts: 4705
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Goat City, Poland

Post by Piotrek81 »

zakjak wrote: December 11th, 2022, 8:02 am
Link do nagrania viewtopic.php?t=95698
OK, teraz tylko poczekaj aż ktoś odsłucha i da odpowiedź :)
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS
NinaBrown
Posts: 561
Joined: December 22nd, 2011, 6:17 pm
Location: Rockville IN

Post by NinaBrown »

Piotrek81 wrote: December 11th, 2022, 8:12 am
zakjak wrote: December 11th, 2022, 8:02 am
Link do nagrania viewtopic.php?t=95698
OK, teraz tylko poczekaj aż ktoś odsłucha i da odpowiedź :)
Czesc i witaj! Zalaczam dwa linki ktore moga ci sie przydac, jeden jest do malego programiku do ktorego wrzucasz (drag and drop) swoje nagranie, a programik powie ci, co trzeba poprawic a co jest ok. Jest to programik napisany dla LibriVOX i ma wbudowane parametry wymagane przez LibriVOX. Drugi link, to link do filmiku Phila Chenevert na jego kanale na Youtube, on nagral mnostwo filmikow instruujacych jak pracowac w Audacity, ja zalaczam jak zmienic glosnosc. Jak ja nagrywam, to tez mi zawsze wychodzi za cicho, ale dopoki glos jest mniej wiecej jednostajny, mozna wszystko na raz podglosnic, to nie jest trudne.

https://github.com/CGJennings/librivox-checker to jest checker

https://youtu.be/-fKYYj6HMZU?list=UUg82GZ8Dap4MDbXpYuF06qA a to jest Phil. Video jest stare, na starej wersji Audacity, ale koncept jest ten sam.

Mnie bardzo dlugo zajelo opanowanie tych wszystkich trickow i technik, choc cale zycie pracowalam z komputerami, wiec sie nie zrazaj, rob notatki, zadawaj pytania, bedzie lepiej!
-nina-
zakjak
Posts: 13
Joined: December 10th, 2022, 8:24 am

Post by zakjak »

Hej, dziękuję za miłe słowa.

Moje główne pytanie jest: mam taki zestaw słuchawkowy: https://allegro.pl/oferta/zestaw-sluchawkowy-jabra-evolve-20-usb-a-uc-stereo-12819985233
Czy jest on wystarczający? Wprawdzie sjmarky mi się nie dopatrzył żadnych nieprawidłowości poza "volume", ale wolę dopytać.
Myślałem nad czymś takim: https://allegro.pl/oferta/mikrofon-studyjny-usb-blow-pojemnosciowy-gamingowy-12550528228

A wy jakich mikrofonów używacie?
Piotrek81
Posts: 4705
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Goat City, Poland

Post by Piotrek81 »

zakjak wrote: December 15th, 2022, 11:21 am Hej, dziękuję za miłe słowa.

Moje główne pytanie jest: mam taki zestaw słuchawkowy: https://allegro.pl/oferta/zestaw-sluchawkowy-jabra-evolve-20-usb-a-uc-stereo-12819985233
Czy jest on wystarczający? Wprawdzie sjmarky mi się nie dopatrzył żadnych nieprawidłowości poza "volume", ale wolę dopytać.
Myślałem nad czymś takim: https://allegro.pl/oferta/mikrofon-studyjny-usb-blow-pojemnosciowy-gamingowy-12550528228

A wy jakich mikrofonów używacie?
Ja jestem kompletnym skąpcem, więc mnie już przebijasz :mrgreen: Mówię do mikrofonu wbudowanego w laptopa i potem wzmacniam dźwięk i czyszczę szumy. Dźwięk jest chyba OK, bo jeszcze nikt nie narzekał po odsłuchiwaniu :)
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS
NinaBrown
Posts: 561
Joined: December 22nd, 2011, 6:17 pm
Location: Rockville IN

Post by NinaBrown »

zakjak wrote: December 15th, 2022, 11:21 am A wy jakich mikrofonów używacie?
Ja najpierw uzywalam taniego Sony, wkladalam go do kieliszka wypchanego skarpetka :-D to bylo wtedy gdy jeszcze nie bylam pewna, czy bede chciala tu byc. Potem kupilam Blue Yeti https://www.bluemic.com/en-us/products/yeti/ . Nagrywam na stojaco (lepsza kontrola oddechu no i jak nagrywasz cos dramatycznego to mozna machac lapkami), wiec kupilam do niego stojak, a do tekstu stojak do nut. Ten mikrofon mozna ustawic, ze "slucha" naokolo, albo z dwoch stron (np jak nagrywasz z kims wywiad) albo z jednej strony, czego ja uzywam. Lubie go, bo dzwiek jest bogaty i gleboki (w porownaniu z moim poprzednim mikrofonem) ale tez nie lubie go, bo jest bardzo wrazliwy i lapie halasy z otoczenia. Jezeli masz halasy w miejscu gdzie nagrywasz, np samochody na ulicy albo klimatyzacja czy sasiedzi za sciana to taki mikrofon to wszystko uslyszy, trzeba halas przeczekac (nagranie leci, ale ty przerywasz czytanie, potem jedziesz dalej a przerwe z halasem wytniesz).

Przestalam nagrywac, gdy 6 lat temu przeprowadzilam sie z Australii gdzie mieszkalam w solidnym mieszkaniu daleko od drogi i gdzie bylo spokojnie do USA, tu co prawda mam za oknem drzewa, ale w domu centralne ogrzewanie/chlodzenie ktore wlacza sie kiedy chce i przeszkadza, nagralam niedawno dwa krotkie wiersze, zrobilam to pozno wieczorem gdy ptaki za oknem poszly spac, na oszklonej werandzie gdzie klimatyzacji nie ma. Co do twoich mikrofonow - wolalabym nie miec ubranych grubych sluchawek, bo nie moglabym slyszec dobrze tych "przeszkadzajek". No i ten ze sluchawkami trudno ustawic w takiej pozycji kolo ust zeby nie bylo tych efektow PPP i BBB, no wiesz. A ten drugi ma i stojak, i filter, a jezeli cena cie nie odstrasza, no to ja bym taki wybrala. Oba sa USB co tez jest wazne, bo mikrofon ktory nie jest USB leci przez karte audio i to od niej zalezy jakosc nagrania.

Wymagania techniczne LibriVOX nie sa wielkie jezeli idzie o jakosc, to nie nagrania z sali koncertowej tylko glos nagrany mono, format mp3 nie jest lossless, (taki odpowiednik jpg), 128Kbps to taki troche zloty srodek (za to pliki nie sa duze), pewnie, ze mikrofon jest wazny, ale czlowiek za tym mikrofonem jest moim zdaniem o wiele wazniejszy.

Powodzenia w zakupach!
-nina-
Piotrek81
Posts: 4705
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Goat City, Poland

Post by Piotrek81 »

Wiem, że o to nie zapytałeś, ale na wszelki wypadek masz tu namiary na 2 projekty, gdzie możesz nagrać coś po polsku "na rozgrzewkę". Z reguły staramy się przekonać nowych ochotników, że powinni zacząć od nagrania jakiegoś krótkiego tekstu do już istniejącego projektu, dzięki czemu będą w stanie zapoznać się ze sposobem w jaki tworzony są tutaj nagrania.

W tej chwili otwarte są 2 zbiory przyjmujące nagrania w rozmaitych językach:
viewtopic.php?t=94329 Multilingual Short Works Collection
viewtopic.php?t=93720 Multilingual First Chapter Collection

Zakładam, że będziesz chciał nagrywać po polsku, bo o tym wspomniałeś. W przypadku jeśli będziesz chciał nagrać coś w jakimś częściej używanym języku, jak niemiecki czy francuski, istnieją osobne kolekcje w dziale Languages Other Than English.

W tego typu projektach wystarczy, że sprawdzisz w pierwszym poście czy wciąż są wolne miejsca, po czym zaproponujesz tekst jaki chcesz nagrać wraz z linkiem do tekstu znajdującego się w domenie publicznej. W ten sposób miejsce zostaje zarezerwowane, a Ty masz kilka tygodni na powrót ze skończonym i zedytowanym nagraniem.

(Zazwyczaj tłumaczę to ludziom po angielsku. To dziwne uczucie szukać słów w swoim ojczystym języku na opisanie czegoś co w miarę regularnie robi się od lat :lol: )
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS
zakjak
Posts: 13
Joined: December 10th, 2022, 8:24 am

Post by zakjak »

Piotrek81 wrote: December 17th, 2022, 1:44 pm Wiem, że o to nie zapytałeś, ale na wszelki wypadek masz tu namiary na 2 projekty, gdzie możesz nagrać coś po polsku "na rozgrzewkę". Z reguły staramy się przekonać nowych ochotników, że powinni zacząć od nagrania jakiegoś krótkiego tekstu do już istniejącego projektu, dzięki czemu będą w stanie zapoznać się ze sposobem w jaki tworzony są tutaj nagrania.
Czy mogę przejść do tego nagrywania na rozgrzewkę, gdy ten 1-minute test nie jest u mnie jeszcze zakończony?

Dzięki za info. Znam dobrze niemiecki i angielski, ale mówię z akcentem polskim.
zakjak
Posts: 13
Joined: December 10th, 2022, 8:24 am

Post by zakjak »

Piotrek81 wrote: December 17th, 2022, 1:44 pm
W tej chwili otwarte są 2 zbiory przyjmujące nagrania w rozmaitych językach:
viewtopic.php?t=94329 Multilingual Short Works Collection
viewtopic.php?t=93720 Multilingual First Chapter Collection
Wszedłem w te podane linki i nie widzę tam wolnych slotów do nagrywania np. po polsku. Wygląda na to, że ty już nagrałeś :D
Piotrek81
Posts: 4705
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Goat City, Poland

Post by Piotrek81 »

zakjak wrote: December 17th, 2022, 2:01 pm
Piotrek81 wrote: December 17th, 2022, 1:44 pm Wiem, że o to nie zapytałeś, ale na wszelki wypadek masz tu namiary na 2 projekty, gdzie możesz nagrać coś po polsku "na rozgrzewkę". Z reguły staramy się przekonać nowych ochotników, że powinni zacząć od nagrania jakiegoś krótkiego tekstu do już istniejącego projektu, dzięki czemu będą w stanie zapoznać się ze sposobem w jaki tworzony są tutaj nagrania.
Czy mogę przejść do tego nagrywania na rozgrzewkę, gdy ten 1-minute test nie jest u mnie jeszcze zakończony?

Dzięki za info. Znam dobrze niemiecki i angielski, ale mówię z akcentem polskim.
Najlepiej jak będziesz już miał zatwierdzony test. Każde nagranie jest odsłuchiwane pod względem technicznym (jak np. dopuszczalny poziom głośności, z którym, jak wspomniałeś, miałeś problem), więc lepiej od razu to poprawić w czasie testu. Zatwierdzony test przeważnie ma [OK] w nagłówku i lepiej mieć to z głowy od razu.
Nie ma z góry ustalonego limitu dla poszczególnych języków. Nie ważne że są już są 3 nagrania po polsku- możesz nagrać czwarte :) Co zaproponujesz i nagrasz, znajdzie się w zakończonym projekcie, o ile przejdzie etap odsłuchiwania.
Obcy akcent w języku obcym nie powinien być problemem, chyba że jest na tyle silny że osoba odsłuchująca zasugeruje, że nie jest w stanie Cię zrozumieć.

Co co źródeł ogólnodostępnych tekstów będących w domenie publicznej, polecam www.polona.pl www.archive.org www.hathitrust.org
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS
zakjak
Posts: 13
Joined: December 10th, 2022, 8:24 am

Post by zakjak »

Piotrek81 wrote: December 17th, 2022, 2:27 pm Co co źródeł ogólnodostępnych tekstów będących w domenie publicznej, polecam www.polona.pl www.archive.org www.hathitrust.org
Dzięki za linki, a co z portalem wolnelektury.pl? Możemy z ich źródeł nagrywać?
Piotrek81
Posts: 4705
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Goat City, Poland

Post by Piotrek81 »

zakjak wrote: December 18th, 2022, 5:47 am
Piotrek81 wrote: December 17th, 2022, 2:27 pm Co co źródeł ogólnodostępnych tekstów będących w domenie publicznej, polecam www.polona.pl www.archive.org www.hathitrust.org
Dzięki za linki, a co z portalem wolnelektury.pl? Możemy z ich źródeł nagrywać?
Dobrze jest sprawdzić z którego roku pochodzi wydanie użyte przez WL. Wg prawa autorskiego USA, do którego musimy się stosować, w domenie publicznej znajdują się książki opublikowane przed 1926 rokiem (ta granica przesuwa się co roku o jeden rok), natomiast WL biorą pod uwagę tylko datę śmierci autora, zgodnie z prawem unijnym.
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS
zakjak
Posts: 13
Joined: December 10th, 2022, 8:24 am

Post by zakjak »

Piotrek81 wrote: December 18th, 2022, 5:55 am Dobrze jest sprawdzić z którego roku pochodzi wydanie użyte przez WL. Wg prawa autorskiego USA, do którego musimy się stosować, w domenie publicznej znajdują się książki opublikowane przed 1926 rokiem (ta granica przesuwa się co roku o jeden rok), natomiast WL biorą pod uwagę tylko datę śmierci autora, zgodnie z prawem unijnym.
A nie myślałeś nad nagrywaniem audiobooków dla WL? Jak oni podchodzą do tego? Bo widzę, że u nich też są audiobooki.
Piotrek81
Posts: 4705
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Goat City, Poland

Post by Piotrek81 »

zakjak wrote: December 18th, 2022, 6:14 am
Piotrek81 wrote: December 18th, 2022, 5:55 am Dobrze jest sprawdzić z którego roku pochodzi wydanie użyte przez WL. Wg prawa autorskiego USA, do którego musimy się stosować, w domenie publicznej znajdują się książki opublikowane przed 1926 rokiem (ta granica przesuwa się co roku o jeden rok), natomiast WL biorą pod uwagę tylko datę śmierci autora, zgodnie z prawem unijnym.
A nie myślałeś nad nagrywaniem audiobooków dla WL? Jak oni podchodzą do tego? Bo widzę, że u nich też są audiobooki.
Nie zastanawiałem się nad tym. Tu mi jest dobrze :)
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS
zakjak
Posts: 13
Joined: December 10th, 2022, 8:24 am

Post by zakjak »

Myślę nad tłumaczeniem czegoś krótkiego.

Na polona.pl znalazłem https://polona.pl/item/zemsta-zdradzonej-zony-powiastka,OTc1OTE4NjA/2/#info:metadata

Zainteresowani jesteście tym audiobookiem?
Post Reply