wskrzeszając wątek, postanowiłem dodać parę linków, z których sam korzystam (polecam zwłaszcza serwis POLONA i bookini.pl). Wklejam tu wszytkie linki, łącznie z tymi dodanymi na górze, żeby zebrać je w jednym miejscu.
Ciekawym źródłem inspiracji są zwłaszcza czasopisma, zwłaszcza literackie (ale nie tylko, bo przecież LV to nie tylko beletrystyka), które można znaleźć w bibliotekach cyfrowych - dobre źródło krótkich tekstów, np. do kolekcji opowiadań.
uwaga: większość tych serwisów zawiera teksty opublikowane po 1922. Choć często znajdują się one w domenie publicznej w Polsce, najbezpieczniej jest wybierać teksty sprzed 1922. Więcej informacji o prawach autorskich
tutaj.
1)
Wolne Lektury
projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Prawo autorskie: "Większość utworów w bibliotece nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać." (
http://wolnelektury.pl/info/prawa/)
2)
Polona
projekt Biblioteki Narodowej. Z założenia publikowane są teksty w domenie publicznej (nie mogę zacytować bo jak na złość akurat w ten weekend mają przerwę techniczną). Bardzo obiecujące źródło, prężnie rozwijająca się baza tekstów (i nie tylko).
3)
Wikiźródła
Polska sekcja Wikisource: "zamieszczone materiały należą do domeny publicznej lub dostępne są na wolnej licencji." (strona główna)
4)
Hathi Trust
Większość tekstów jest w domenie publicznej: "All objects in the archive are either in the public domain, have the necessary permissions to support the level of access afforded, or are simply archived in such a way as to ensure an enduring copy of the content."
(
http://www.hathitrust.org/copyright)
5)
Projekt Gutenberg
Polskie książki w projekcie Gutenberg. "Our ebooks are free in the United States because their copyright has expired." (
http://www.gutenberg.org/wiki/Gutenberg:Terms_of_Use).
6)
Bookini
Część księgarni internetowej ebook.pl, skupiająca książki zdigitalizowane w ramach projektu Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, znajdujące się w domenie publicznej w Polsce.
8)
Federacja Bibliotek Cyfrowych
mega-wyszukiwarka polskich bibliotek cyfrowych.
Tutaj znajduje się lista bibliotek skupionych w FBC (
106 bibliotek!). Kwestia praw autorskich jest trochę bardziej skomplikowana, trzeba sprawdzać status indywidualnie dla każdej książki.