[Ancient Greek]Plato's Myths and Allegories - rap

Upcoming books being recorded by a solo reader
Post Reply
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Γειά σου Rapunzelina! Ἔχω ἕτοιμη νέα ἠχογράφηση! Περιμένω τὰ σχόλια σου!

https://librivox.org/uploads/rapunzelina/mythsandallegories_18_plato_128kb.mp3
Rapunzelina
LibriVox Admin Team
Posts: 17674
Joined: November 15th, 2011, 3:47 am

Post by Rapunzelina »

Όλα άψογα!
Μαρκαρισμένο ως PL OK στο μαγικό μας παράθυρο!
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Rapunzelina, λόγῳ ἀκαδημαικῶν ὑποχρεώσεων, ἴσως νὰ μὴν μπορέσω νὰ κάνω ἄλλη ἠχογραφηση μέχρι τέλος τοῦ μηνός. Βέβαια ἔχω μία ἕτοιμη πού θελει ὅμως λίγη ἐπεξεργασία ἀκόμη. Ἂν προλαβω νὰ τὴν ἑτοιμάσω θὰ τὴν δημοσιεύσω ἐδω τὸ ἑπόμενο Σαββατοκύριακο. Μόλις ξεμπερδέψω ὅμως, τον Ὀκτώβριο θὰ τελειώσω τὸ project μιά κι ἔξω. Ἄλλωστε ἔχω κι ἀλλα στὴν σειρὰ ποὺ θέλω νὰ ἠχογραφήσω. Ἐλπίζω νὰ ἔχουμε συνεργασία καὶ στὰ ἑπόμενα project!
Rapunzelina
LibriVox Admin Team
Posts: 17674
Joined: November 15th, 2011, 3:47 am

Post by Rapunzelina »

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση! Όσο έχουμε όρεξη και χρόνο, τα project είναι ευχαρίστηση :D
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Rapunzelina μήπως ἔχει κάποιο πρόβλημα τὸ site? Μπῆκα σήμερα νὰ ἐνημερώσω τὸ Magic window καὶ λείπει ἡ τελευταία ἠχογράφηση πού ἐκανα... ἐπίσης δὲν βλεπω τὰ τελευταῖα μηνύματα ποὺ εἶχα στείλει...
Rapunzelina
LibriVox Admin Team
Posts: 17674
Joined: November 15th, 2011, 3:47 am

Post by Rapunzelina »

Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με το server, και χάθηκαν τα δεδομένα (αρχεία και δημοσιεύσεις) ενός μήνα. Θα πρέπει να ξανανεβάσεις τις τελευταίες ηχογραφήσεις για να ξαναμπουν στο Magic Window.
Αυτό το πρόβλημα σε αυτήν την έκταση (δεδομένα ενός μηνός) δεν έχει ξανασυμβεί στα ένδεκα χρόνια που λειτουργεί το site. Το λέω για να σε καθησυχάσω ότι δεν είναι κάτι που χρειάζεται να αντιμετωπίζουμε συχνά. Αλλά καλό είναι να κρατάμε back-up όσα αρχεία ανεβάζουμε. Εγώ δυστυχώς δεν έχω μάθει να το κάνω αυτό και κάποιες ηχογραφήσεις που είχα κάνει, χάθηκαν και θα πρέπει να τις ξανακάνω...
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Ευτυχῶς ποὺ κρατῶ back up ὅλες τὶς ἠχογραφήσεις. Ὁπότε θὰ τὴν ἀνεβάσω ξανὰ ἢ σήμερα ἢ τὸ Σαββατοκύριακο μαζὶ μὲ τὴν ἑπόμενη ἠχογραφηση.

Συμβαινουν αυτὰ... συνεπῶς ὑπομονή μὲ την ἐπανάληψη τῆς ἠχογράφησης σου. Κι ἐγώ ἀντιμετώπισα αυτές τίς μερες δυσκολίες μὲ τον ὑπολογιστή μου... Ἔσπασαν οἱ μεντεσέδες τῆς ὀθόνης κι ἐμεινα χωρὶς ὑπολογιστή 5 μερες.... ταλαιπωρουμαι μὲ ἕνα μικρὸ τάμπλετ... ἐυτυχῶς αυριο θὰ ἐρθει ὁ καινουριος που παρήγγειλα και ἐπίσης θὰ παρω καὶ τὸν παλιό'ἀπό τον τεχνικό... τοῦ ἐβαλε κόλλα κι ἔτσι δεν θὰ τον πετάξω, ἀλλὰ θὰ τον χρησιμοποιῶ ὡς ἐφεδρικο. Ὁ καινούριος ἔχει windows 10, και θέλω νὰ δῶ ἀν θὰ ἔχω θέμα μὲ τἠν ήχογραφηση. Ἂν παλι δεν μπορῶ νὰ κανω ἢχογραφηση στὰ windows 10 Θὰ χρησιμοποιησω τὸν παλιο μου φορητό.

Καλὴ συνέχεια στὶς ἠχγραφησεις!!! :D
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Γεια σου Rapuznelina. Ἀγόρασα νέο ὑπολογιστη ὁ ὁποῖος ἔχει Windows 10. Οἱ ἠχογραφήσεις που κάνω παρουσιαζουν καποια παράξενα θέματα. Στὴν ἀρχή ὁ ἦχος εἶναι σιγανὸς καὶ αὐξανεται σταδιακὰ καὶ πολλες φορὲς χάνεται τὸ τελικὸ σιγμα, παρολο που τὸ προφέρω κανονικὰ ὅταν ἀναγιγνώσκω. Σοῦ στέλνω ἕνα δοκιμαστικὸ γιὰ νὰ καταλαβεις τὶ γίνεται. Μήπως χρειάζεται νὰ κανω κάποιες ρυθμίσεις;στὰ windows 10?



https://librivox.org/uploads/rapunzelina/mythsandallegories_13_plat_128kb.mp3
Rapunzelina
LibriVox Admin Team
Posts: 17674
Joined: November 15th, 2011, 3:47 am

Post by Rapunzelina »

Με γεια τον καινούριο υπολογιστή! :D

Αυτό που παρατηρώ είναι ο υπόκωφος ήχος στα πρώτα δευτερόλεπτα της ηχογράφησης αλλά από εκεί και ύστερα μου φαίνεται αρκετά ποιοτικός ο ήχος. Δεν παρατήρησα κάποιο θέμα με το τελικό σίγμα (εκτός αν έχεις να μου υποδείξεις συγκεκριμένες χρονικές στιγμές στην ηχογράφηση να δώσω προσοχή). Αν το κυρίως πρόβλημα είναι η αρχική σιγανή ένταση του ήχου, αναρωτιέμαι αν θα λυθεί με κάποια καθυστέρηση από τη στιγμή που θα πατήσεις "record" μέχρι να ξεκινήσεις να διαβάζεις, ώστε να προσπεράσεις αυτά τα αρχικά δευτερόλεπτα. ;
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Τὸ δοκίμασα αυτὸ ποὺ λες ἀλλα δεν ἀλλαζει τίποτε. ὅσο και νὰ καθυστερήσω παντα ὁ ἦχος στήν ἀρχὴ ἔχει αὐτὰ τὰ θεματα. Δὲν μπορὼ νὰ καταλαβω τὶ φταίει.
Rapunzelina
LibriVox Admin Team
Posts: 17674
Joined: November 15th, 2011, 3:47 am

Post by Rapunzelina »

Μέχρι να βρούμε (εάν βρούμε) πώς να λύσουμε το πρόβλημα, ίσως μπορούμε να το παρακάμψουμε με την επανάληψη, δηλαδή ξεκινάς να διαβάζεις για τα πρώτα 4-5 δευτερόλεπτα ή όσο παίρνει για να ομαλοποιηθεί ο ήχος και μετά ξανα-ξεκινάς, ώστε να μπορείς να σβήσεις τα πρώτα δευτερόλεπτα με τον υπόκωφο ήχο.
Νομίζω και άλλοι είχαν αυτό το πρόβλημα στο φόρουμ. Θα το ψάξω μια άλλη στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο και αν βρω κάτι θα το γράψω εδώ.
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Ὡραῖα θὰ τὸ δοκιμάσω αὐτό. Ἐπίσης θὰ ξανακάνω τὶς ἠχογραφήσεις μὲ τὸν παλιό ὑπολογιστή καὶ θὰ σοῦ τά στειλω ὅλα νὰ μοῦ πεῖς ποιὸ θεωρεῖς ποιοτικὰ καλυτερο... Δυστυχῶς εἶναι ταλαιπωρία, τὸ ξέρω, ἀλλὰ πρέπει νὰ ἔχουμε τὸ καλύτερο δυνατον ἀποτέλεσμα.

Σοῦ ξαναστέλνω τὸ ἀρχεῖο ποὺ εἶχε σβησθεῖ τότε μὲ τὸν σέρβερ. Αυτὸ ἦταν ἐντάξει νομίζω.

https://librivox.org/uploads/rapunzelina/mythandallegories_05_plat_128kb.mp3
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Γειά σου Rapunzelina. Ξαναδοκίμασα νὰ ἠχογραφήσω στόν καινούριο ὑπολογιστή. Ὁ ὑπόκουφος ἦχος αὐτὴν τὴν φὸρὰ ἐμναφίστηκε στὴν μέση τῆς ἠχογράφησης. Τὸ διόρθωσα καὶ πιστεύω ὅτι εἶναι κάπως καλύτερο. Σοῦ στέλνω δύο ἠχογραφήσεις καὶ περιμένω τὴν γνώμη σου.

https://librivox.org/uploads/rapunzelina/mythsandallegories_02_plat_128kb.mp3

https://librivox.org/uploads/rapunzelina/mythsandallegories_13_plat_128kb.mp3

ἥθελα ἐπίσης νὰ ρωτήσω ἂν γίνεται νὰ προσθεσουμε μία ἑνότητα ἀκόμη. Νὰ γινουν 20 δηλαδή.
Rapunzelina
LibriVox Admin Team
Posts: 17674
Joined: November 15th, 2011, 3:47 am

Post by Rapunzelina »

Όντως εντοπίζω σε λίγα σημεία κάποια μικρή αλλοίωση του ήχου, αλλά η καθαρή σου ανάγνωση την υπερκαλύπτει. :thumbs:
Δηλαδή η ποιότητα του ήχου είναι ικανοποιητική, αλλά αν μπορούμε να τη βελτιώσουμε, ας το ψάξουμε: Με το laptop που είσαι τώρα χρησιμοποιείς το εσωτερικό μικρόφωνο του laptop ή έχεις συνδεδεμένο κάποιο εξωτερικό μικρόφωνο; Στην περίπτωση που έχεις εξωτερικό μικρόφωνο, μπορείς να ελέγξεις ότι είναι όντως το μικρόφωνο που αναγνωρίζει και χρησιμοποιεί το Audacity;

Οι ηχογραφήσεις σου είναι PL OK και έχω προσθέσει μια ακόμη ενότητα ώστε να γίνουν 20 στο σύνολο. :thumbs:
Archeanassa
Posts: 113
Joined: May 19th, 2016, 6:31 am

Post by Archeanassa »

Χρησιμοποιῶ τὸ μικρόφωνο πού ἔχει ὁ φορητὸς ὑπολογιστής. Μήπως νὰ ἐπαναλάβω τὶς ἠχογραφήσεις μὲ τὸν παλιὸ ὑπολογιστή;;; Εἶδες μεγάλη διαφορὰ στὴν ποιότητα τοῦ ἤχου ἐν συγκρίσει μὲ τὶς προηγούμενες ἠχογραφήσεις;;;
Post Reply