(CZECH) Napady pro ceskou audioknihovnu?

Deutsch, Español, Français, Nederlands, Polski, Português, 日本語 ...
lkim87
Posts: 3
Joined: April 8th, 2019, 6:56 pm

Post by lkim87 »

Ahoj,

uz vim, ze jsme tu alespon dve :) Nekdo vic?
Dejme hlavy dohromady a zalozme tu ceskou audioknihovnu :clap:
Lennroe
Posts: 3
Joined: March 15th, 2018, 4:14 am

Post by Lennroe »

Tři :D Nenapadlo mě, že bude příležitost nahrát něco česky, ale proč ne :)
Kudrna
Posts: 293
Joined: April 26th, 2019, 11:02 am
Location: Czechia

Post by Kudrna »

Ahoj,
jsem taky pro – dlouho jsem nad nahráním něčeho českého přemýšlela, ale nechtělo se mi samotné dělat celou knihu.
Tady je další zdroj knížek – některé jsou vázány právy, ale většina ne (je to vždycky napsáno na začátku):
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni?dle=&gid=&id=1
Myslím, že z toho by se dalo něco vybrat :D Co by se líbilo vám? Já bych pro začátek začala něčím kratším, třeba Krysařem od Dyka; ale jsem otevřená všem návrhům :wink:
Kudrna
manakuzelova
Posts: 11
Joined: April 10th, 2020, 3:45 am
Location: Czech Republic

Post by manakuzelova »

Zdravím!
Jsem tu úplně nová (úplně, tak asi 20 minut) a moc ráda bych se zapojila 😊 Teprve se tu orientuji, ale zahlédla jsem české fórum, tak sem rovnou píšu, ať ho neztratím 😊 Zatím nemám mikrofon, ale plánuji si ho brzy kupovat, takže se k nahrávání české audioknihy ráda přidám 😇
Kudrna
Posts: 293
Joined: April 26th, 2019, 11:02 am
Location: Czechia

Post by Kudrna »

manakuzelova wrote: April 10th, 2020, 12:15 pm Zdravím!
Jsem tu úplně nová (úplně, tak asi 20 minut) a moc ráda bych se zapojila 😊 Teprve se tu orientuji, ale zahlédla jsem české fórum, tak sem rovnou píšu, ať ho neztratím 😊 Zatím nemám mikrofon, ale plánuji si ho brzy kupovat, takže se k nahrávání české audioknihy ráda přidám 😇
Ahoj a vítej :D
Zatím to vypadá, že autorky tohoto fóra už nejsou aktivní, ale i ve dvou se určitě dá něco stvořit. Aby člověk mohl něco nahrát, musí nejdřív splnit One minute test (https://wiki.librivox.org/index.php/1-Minute_Test) a pak bych doporučovala zkusit si nahrát něco kratšího, abys zjistila, jak to funguje a jestli Tě to baví (třeba zde viewforum.php?f=19).

Mně samotné zezačátku chvilku trvalo, než jsem zjistila, co a jak (taky asi proto, že se snažím to všechno dělat správně a radši si nejdřív přečtu celou wiki než něco udělám :D), ale po pár hotových nahrávkách je to v pohodě :)
Dej vědět, až budeš chtít s něčím začít; budu se těšit! :D
Kudrna
manakuzelova
Posts: 11
Joined: April 10th, 2020, 3:45 am
Location: Czech Republic

Post by manakuzelova »

Ahoj 🙋
moc ráda bych se pustila do nějakého projektu, pár věcí jsem si nahrát i zkoušela - čistě amatérsky. Jen z mé strany to do konce karantény nebude bohužel víc než plánování a poslouchání a zjišťování si, protože nemám dostatečně dobrý mikrofon (a teď si ho nemám jak pořídit).
Rozhodně ale zatím můžeme vybrat dílo a domluvit se na detailech! :D
manakuzelova
Posts: 11
Joined: April 10th, 2020, 3:45 am
Location: Czech Republic

Post by manakuzelova »

Zdravím :D
přemýšlela jsem, co bychom asi tak mohly nahrát a hledala knihy, které již nemají autorská práva v ČR. Na Guttenbergu je jich 11...
No a říkala jsem si, že by bylo fajn začít něčím krátkým. Našla jsem stránku https://www.databook.cz/e-knihy-zdarma?orderby=a.title, kde nabízejí e-knihy bez autorských práv zdarma v češtině a mají jich opravdu hodně. A upřímně mě tam zaulaja knížka Císařovy nové šaty. Má jen 5 stran a je to roztomilé...a na první pokus a jako základní kámen české audioknihovny zde ba se dala použít, ne? :hmm: :wink:
Co Ty na to? :wink: Na knížce nijak zvlášť netrvám, ale přijde mi to jako fajn volba na začátek (když vezmu v potaz i to, že tu zatím nemám víc zkušeností, než přočtené texty a pár zmatených příspěvků ve fórech :D )
Kudrna
Posts: 293
Joined: April 26th, 2019, 11:02 am
Location: Czechia

Post by Kudrna »

manakuzelova wrote: April 13th, 2020, 1:55 am Zdravím :D
přemýšlela jsem, co bychom asi tak mohly nahrát a hledala knihy, které již nemají autorská práva v ČR. Na Guttenbergu je jich 11...
No a říkala jsem si, že by bylo fajn začít něčím krátkým. Našla jsem stránku https://www.databook.cz/e-knihy-zdarma?orderby=a.title, kde nabízejí e-knihy bez autorských práv zdarma v češtině a mají jich opravdu hodně. A upřímně mě tam zaulaja knížka Císařovy nové šaty. Má jen 5 stran a je to roztomilé...a na první pokus a jako základní kámen české audioknihovny zde ba se dala použít, ne? :hmm: :wink:
Co Ty na to? :wink: Na knížce nijak zvlášť netrvám, ale přijde mi to jako fajn volba na začátek (když vezmu v potaz i to, že tu zatím nemám víc zkušeností, než přočtené texty a pár zmatených příspěvků ve fórech :D )
Taky jsem přemýšlela o nějaké vhodné knížce a popravdě na nic příhodně krátkého jsem zatím nenarazila. V budoucnu bych ráda nahrála třeba Krysaře, ale to už je docela dlouhé. Císařovy nové šaty vypadají pěkně, našla jsem je i online (https://web2.mlp.cz/koweb/00/03/35/05/43/cisarovy_nove_saty.pdf) v databázi volných knížek, kterou jsem sdílela o pár příspěvků výš tady ve fóru; myslím ale, že je to tak krátké, že je to spíš pro jednoho člověka (těžko by se hledalo nějaké místo, kde bychom se mohly vystřídat, když to je vlastně jedna dlouhá kapitola). Nicméně, rozhodně nic nebrání tomu, abys to zkusila nahrát sama jako sólo projekt, to se také dělá :)
Já se mezitím ještě poohlédnu po něčem kratším, kde by bylo alespoň pár kapitol, aby to mohlo dělat více lidí; nebo se mrknu na toho Krysaře.
Kudrna
manakuzelova
Posts: 11
Joined: April 10th, 2020, 3:45 am
Location: Czech Republic

Post by manakuzelova »

Zdravím,
ja pravda, že pro dva lidi je to opravdu krátké. Nicméně stejně bude potřeba čech, který bude dělat PL :D
Krysař je skvělý nápad, mám ho ráda :) Jen ho má zdarma ke stažení (dost kvalitně) nahraný Český rozhlas... což nám samozřejmě nebrání :D
Já bohužel do konce karantény nebudu mít jak nahrávat, leda na telefon... takže kdybys chtěla začít pracovat hned, můžu být zatím PL (nebo DPL, to si ještě musím ale pořádně pročíst), a později se můžeme vrhnout do něčeho většího, třeba zrovna Krysaře :)
Kudrna
Posts: 293
Joined: April 26th, 2019, 11:02 am
Location: Czechia

Post by Kudrna »

To je vlastně pravda, můžeme si vypomoct alespoň s PL :)
Aha, to jsem ani nevěděla, že Krysař je takhle nahraný. Tak teď mám trochu dilema, jestli to teda dělat „znovu“ nebo vybrat něco jiného.. Na druhou stranu, ona asi bude v nějaké formě nahraná většina těch známějších veřejně dostupných knih. Tak já se na to vrhnu. Asi bude chvilku trvat, než vůbec udělám tu nahrávku a taky než to projde přes adminy jako nový projekt, ale až bude k dispozici pár kapitol na PL, tak sem třeba napíšu :)

Ještě jsem přemýšlela o LibriVox disclaimeru. Do češtiny zatím oficiálně přeložený není a bylo by fajn se dohodnout na nějaké univerzální verzi. Navrhuju toto:

Originál: This is a LibriVox recording. All LibriVox recordings are in the public domain. For more information, or to volunteer, please visit Librivox.org.
Možný překlad: Toto je nahrávka LibriVox. Všechny nahrávky LibriVox jsou volným dílem. Pro více informací, nebo pro dobrovolničení, prosím navštivte Librivox.org.

Přijde Ti to jako dobrý překlad nebo bys něco změnila? :hmm:
Kudrna
manakuzelova
Posts: 11
Joined: April 10th, 2020, 3:45 am
Location: Czech Republic

Post by manakuzelova »

Zdravím,
dobrá, budu trpělivě čekat 😌 ozvu se, až budu mít mikrofon a budu akceschopná :)
Překlad se mi zdá fajn, jen nevím jak s tím dobrovolničením... Možná pro více informací o projektu nebo možnosti dobrovolnictví? Trochu to poupravit, aby to nebylo takové... Lámané :D
Kudrna
Posts: 293
Joined: April 26th, 2019, 11:02 am
Location: Czechia

Post by Kudrna »

Za trpělivost děkuju, u mě jsou věci na LibriVox obvykle tak trochu běh na delší trať, protože ačkoliv se tomu věnuju ráda, mám docela dost jiných věcí na práci, takže se k tomu dostanu spíš jednou za čas.
Jo, to zní lépe, tak tedy: Toto je nahrávka LibriVox. Všechny nahrávky LibriVox jsou volným dílem. Pro více informací o projektu nebo možnosti dobrovolničení prosím navštivte Librivox.org. :thumbs:
Kudrna
Kudrna
Posts: 293
Joined: April 26th, 2019, 11:02 am
Location: Czechia

Post by Kudrna »

manakuzelova wrote: April 14th, 2020, 4:59 am Zdravím,
dobrá, budu trpělivě čekat 😌 ozvu se, až budu mít mikrofon a budu akceschopná :)
Překlad se mi zdá fajn, jen nevím jak s tím dobrovolničením... Možná pro více informací o projektu nebo možnosti dobrovolnictví? Trochu to poupravit, aby to nebylo takové... Lámané :D
Zdravím,
tak Krysař je připravený k nahrávání, takže až budeš mít mikrofon, splněný one-minute test a chuť se do něčeho pustit, zvu Tě! :mrgreen:
viewtopic.php?p=1708044#p1708044
Kudrna
Post Reply