[POL]Dyskusje na temat polskich tekstów, źródeł i materiałów

Deutsch, Español, Français, Nederlands, Polski, Português, 日本語 ...
AgKOZ
Posts: 5
Joined: January 7th, 2017, 2:05 pm

Post by AgKOZ » January 19th, 2017, 1:50 pm

Dzięki, zgłoszone!

mattfromabove
Posts: 2
Joined: March 3rd, 2017, 2:16 pm

Post by mattfromabove » March 26th, 2017, 4:35 am

Przepraszam,

ale albo JA czegoś nie rozumiem, albo wprowadzacie (się/innych) w błąd.

Dlaczego nie jest od początku napisane jasno i wyraźnie - ze żadne wolne lektury nikogo tu NIE obchodzą, bo 'obsługa' tego forum/librivox chce TYLKO i wyłącznie autentyczne książki sprzed 1923I nie ma to najmniejszego znaczenia czy coś jest FAKTYCZNIE w domenie publicznej czy nie - chcą mieć SKAN strony z tytułem i datą publikacji (sprzed 1923), czego JAK WIADOMO nie ma na 99% dostępnych portali z tekstami w domenie publicznej.

Albo ktoś z librivox nadużywa swoich 'uprawnień', albo tak właśnie jest - niedawno miałem co najmniej bezsensowną dyskusję z kolejnymi (chyba 6 w sumie) - wybaczcie zaciętymi adminami na librivox, z której jasno wynikało, że nie interesuje ich NIC poza skanem starodruku LUB książką JUŻ umieszczona na stronach gutenberg.org

Tak więc proponuje nie wprowadzać zamieszania jeszcze większego niż to panujące w librivox wiki i na tym forum, i nie wymyślać że teksty można brać sobie z jednego czy drugiego miejsca, bo to nie jest prawda.

Jeśli się mylę, to chciałbym uzyskać parę wyjaśnień na ten temat - byle potem były one do obronienia z kolejnym 'adminem' tego forum, który i tak decyduje czy coś jest czy nie jest dopuszczone.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź (byle sensowną i prawdziwą)

Piotrek81
Posts: 3637
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Poznań, Poland

Post by Piotrek81 » March 27th, 2017, 11:19 am

Wymóg pochodzenia skanu/tekstu sprzed roku 1923 jest podyktowany prawem autorskim USA, a to stąd że nagrania są gromadzona na serwerach Internet Archive, która to organizacja jest zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Ewentualna wpadka wiązałaby się w najlepszym przypadku z usunięciem nagrania.

Mała dostępność w internecie skanów/tekstów w innych językach niż angielski (i kilka innych "dużych" języków)- i to tekstów zamieszczonych na odpowiednich prawach- to już inny problem. Spośród polskich źródeł polecam polona.pl.
Come help us record The Deluge THE DELUGE IS BACK!
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS

mattfromabove
Posts: 2
Joined: March 3rd, 2017, 2:16 pm

Post by mattfromabove » March 28th, 2017, 8:00 am

Czy prawo USA odnosi się do książek opublikowanych po 1923?

Czy librivox w jakimkolwiek stopniu reprdukuje ksiażkę (objekt)?

Dlaczego nie ma ani jednego linku do tych skanów sprzed 1923 na librivox?


Bo w ja jestem na 99% pewien, że jest to zwykłe lenistwo i asekuranctwo osób prowadzących librivox.

Prawo autorskie i domena publiczna nie odnoszą się do konkretnej książki ale do tekstu i autora. Każdy to wie.

Asekuranctwo - bo to pójście po najmniejszej linii oporu. Jak ktoś rozumuje pismem obrazkowym, to widzi skan sprzed 1923 i jest zadowolony.

Lenistwo - bo librivox istnieje już ładnych parę lat (pamiętam jeszcze całkiem inna stronę pod względem grafiki oraz książki czytane nawet przez syntezatory). Ale nadal nikomu z adminów nie zechciało się uporządkować informacji w sposób zrozumiały - w tym jasnego zaznaczenia właśnie takiego wydumanego warunku (skanu z 1923) na samym wstępie. Oraz przede wszystkim to lenistwo przejawia się tym, ze po tylu latach powinni jednak dorobić się zrozumienia, ze prace autora zmarłego przed 1923 i publikowane przed jego śmiercią są w domenie publicznej w USA. Nawet jeśli nie ma się na to naocznego dowodu.

Piszesz ewentualna wpadka - jaka? Jakiego typu?

Przepraszam ale to jest zwykłe pitolenie, właśnie takie jak reprezentują admini librivox - jak może dojść do jakiejś, jakiejkolwiek wpadki z tekstem Mickiewicza dajmy na to?

Przecież o tym dyskutujemy a nie o tekstach Grassa...

Poza tym jeśli 'nagle' coś się odmieniło w polityce adminów librivox, to dlaczego TWÓJ wpis z 2012 nie został zmieniony LUB usunięty?

Po co wprowadzasz ludzi w błąd, pisząc o wolnych lekturach?

Piotrek81
Posts: 3637
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Poznań, Poland

Post by Piotrek81 » March 28th, 2017, 10:32 am

Jeśli chcesz rozmawiać o sposobach na LV, prawie autorskim czy pojmowaniu domeny publicznej, myślę że najlepiej będzie zwrócić się do adminów/moderatorów. Ja jestem tylko zwykłym użytkownikiem.

Nie wiem czy czytałeś odpowiedź Availle w wątku dotyczącym Prusa, ale jest on do znalezienia tutaj: viewtopic.php?p=1333126#p1333126
Come help us record The Deluge THE DELUGE IS BACK!
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS

noita
Posts: 1
Joined: July 12th, 2018, 7:56 am
Location: Warsaw

Post by noita » July 13th, 2018, 2:01 am

Cześć, jest tu jeszcze jakaś żywa dusza? Właśnie dołączyłam choć widzę, że wszystkie polskojęzyczne projekty na razie pokończone.
Pytanie początkującego - czy swoje nagranie testowe robiliście wyłącznie po angielsku, czy wypada umieścić i fragment po polsku, na okoliczność sprawdzenia jak nagrywają się nasze szeleszczące głoski?
Dzięki, wracam do studiowania wiki dla początkujących :)

Piotrek81
Posts: 3637
Joined: November 3rd, 2011, 2:02 pm
Location: Poznań, Poland

Post by Piotrek81 » July 13th, 2018, 10:35 am

Hej, miło widzieć kogoś z Polski :) Niewielu nas tu, a ci co się zarejestrowali, w ostatnich miesiącach ucichli. Projektów też nie ma, głównie z tego powodu.
Ja nagrałem test po angielsku, choć o ile wiem nie jest to wymaganie konieczne (test sam w sobie też nie jest wymaganiem koniecznym, ale każdy koordynator projektu na pewno zachęci Cię do jego nagrania). Jeśli chcesz nagrać coś po polsku, nie widzę powodu dla którego miałoby by to się spotkać ze złą reakcją. Nie zaglądam często to działu z nagraniami testowymi, ale chyba widziałem jakieś dwujęzyczne.
Jak już zrobisz test i dostaniesz aprobatę, polecam Multilingual Short Works Collection (w dziale: Readers Wanted: Languages Other than English) jako dobre miejsce by zacząć :)
Come help us record The Deluge THE DELUGE IS BACK!
Want to hear some PREPARATION TIPS before you press "record"? Listen to THIS and THIS

Post Reply